Nabízíme Vám možnost objednat si pravé arabské parfémy za výhodné ceny. Podívejte se na spřátelený e-shop www.arabskeparfemy.com 

 

 

Sárí

Sárí je ženský kus oděvu nošený v Indii, Pakistánu, Bangladéši, Nepálu a Srí Lance. Sárí je vlastně pruh látky, v rozsahu od čtyř do devíti metrů na délku a na tělo se dá zavinout několika způsoby. Nejběžnějším stylem nošení sárí je zavinutí kolem pasu s jedním koncem nošeným přes rameno. Sárí je obvykle nošené přes spodničku (pavada na jihu nebo shaya ve východní Indii), s halenkou známou jako čoli nebo ravika, která formuje horní kus oděvu. Čoli má krátké rukávy a hluboký výstřih a je obvykle zkrácená. Čoli může mít hluboký výstřih i na zádech.

V Pakistánu bylo nošení sárí téměř nahrazeno nošením pandžábí na běžné nošení, ačkoliv sárí stále zůstává populárním oblečením pro formální funkce, zejména svatby mezi pakistánskou elitou. Důvod proč sárí ztratilo popularitu v Pakistánu je ten, že bylo viděno jako hindské oblečení. Momentálně sárí v Pakistánu opět vzbuzuje zájem.

Ženy na Srí Lance nosí sárí v indickém stylu nebo Kandyan stylu. Kandyan styl je obecně populárnější ve venkovském regionu kopce Kandy, díky kterému získal i jméno. Tradiční Kandyan styl se skládá z plné halenky, která zakrývá bránice a je částečně zastrčená v přední straně sárí.

Sárí jsou tkány s jedním jednoduchým koncem, který je skryt vevnitř, dvěma dlouhými dekoračními lemy a druhý konec je zpracován dekorační výzdobou. Tento konec je nazýván "pallu" a nejčastěji je nošený přes rameno. Sárí byly tkány z hedvábí nebo bavlny. Bohatý si mohl dovolit sárí z jemně tkaného, průsvitného hedvábí. Chudý nosil sárí z hrubě utkané bavlny. Jednodušší vesnické sárí jsou často zdobeny pruhy vetkanými do látky. Levné sárí byly také často zdobeny formou tisku, při které se často používaly vyřezané dřevěné bloky a zeleninová barviva, nebo vyvazovanou batikou známou v Indii jako bhandani. Drašší sárí měly propracované geometrické nebo květinové motivy, které se vytvářely na tkalcovském stavu jako látka. Někdy byly sárí zdobené vyvazovanou batikou a potom vytvářely tzv. ikat vzory, kdy osnova na tkanině vytvoří vzor nebo desing. Někdy nitě různých barev byly tkány do základní látky ve vzorech, např. zdobené lemy, propracované pallu, a často malé opakující se akcenty. Tyto akcenty jsou nazívané buttis nebo bhutties. Pro fantastické sárí byly tyto vzory tkány zlatou nebo strábrnou nití, která se nazývá zari. Někdy byly sárí také dále zdobené různými druhy výšivky. Výšivka zhotovenás barevnou nití hedvábí je nazývána resham. Zardozi výšivka využívá zlatou a stříbrnou nit a někdy perly a drahokamy. Levné moderní verze zardozi užívají syntetickou kovovou nit a imitace kamenů, jako falešné perly a Swarovski crystaly.

V dnešní době jsou sárí tkány na mechanických tkalcovských stavech a jsou zhotovené z umělých vláken, jako polyester, nylon nebo umělé hedvábí.

Ručně tkané a zdobené sárí jsou přirozeně dražší než strojové imitace. Zatímco poptávka po ručních pracích klesla, ručně tkané sárí jsou stále populární.
Přihlášení


Výběr měny

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k odběru našeho zpravodaje.


Jméno:
e-mail: